Tehetségnap a SimpleX Egyesületnél
2017. május 22-én különleges napra ébredtünk mi, a SimpleX Egyesület csíkszeredai tagjai, ugyanis az Egyesület 10. szülinapját készültünk megünnepelni. Ünneplésről viszont csakis sajátos stílusban lehetett szó, fergeteges tehetségnappal. Csíkszeredában, a Márton Áron Főgimnázium dísztermében már a délelőtt folyamán szorgoskodtak az önkéntes diákok, mert egymás után két kvízverseny lebonyolítására vállalkoztunk. Az első kvíz a Márton Áron Főgimnáziumban éppen zajló Iskola Másképp Hét fő matekes tevékenysége volt, és az iskola diákjainak szerveztük, de a Nagy István Művészeti Középiskolából is részt vett egy csapat. A második, délután zajló rendezvény az egyesület által a tanév során hetente/kéthetente tartott, egész Csíki-medencére hetedik éve kiterjedő tehetségfejlesztő szakkörök záróünnepélye volt, de ugyanakkor nyitott volt minden érdeklődő számára (képek a rendezvényről itt és itt tekinthetők meg).
Az első kvízen 8 csapat, azaz 40 diák vett részt. A délutáni rendezvényre pedig közel 90 – IV-VIII. osztályos – gyerek nevezett be, 18 csapatot alkotva, a következő iskolákból:
Csíkmadaras | Kiss Ferenc Általános Iskola |
Csíkrákos | Cserey Mihály Általános Iskola |
Csíkszentdomokos | Márton Áron Általános Iskola |
Csíkszentimre | Arany János Általános Iskola |
Csíkszentkirály | Vitos Mózes Általános Iskola |
Csíkszereda | József Attila Általános Iskola |
Liviu Rebreanu Általános Iskola | |
Nagy Imre Általános Iskola | |
Nagy István Művészeti Középiskola | |
Petőfi Sándor Általános Iskola | |
Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium | |
Tusnádfürdő | Jókai Mór Általános Iskola |
A kvízversenynek hat témaköre volt: geometriai jellegű számlálási feladatok, igaz-hamis feladatok, gyufás feladványok, számlálási feladatok, becsléses feladványok, illetve egy meglepetés kategória. Ezekben a témakörökben különböző nehézségű (5,10, 15, 20, 25 pontos) feladatok sorakoztak.
A verseny folyamán, a megállapított sorrend szerint minden csapat délelőtt kétszer, délután pedig pontosan egyszer került választás elé: ekkor választottak egy kategóriát és egy pontszámot (nyilván olyat, amit még más csapat nem választott). A döntés pillanatában a feladat nem volt ismert. Ha a feladatot az adott idő (1-5 perc) alatt megoldották, akkor összpontszámuk a feladat pontszámának kétszeresével nőtt. Ha nem sikerült megoldaniuk, akkor az addigi pontszámukból a feladat pontszámát levontuk. A többi csapat is oldotta a feladatot. Nekik, ha a feladatot megoldották, összpontszámuk a feladat pontszámával nőtt. A csapatok a verseny közben (három fordulóval a vége előttig) követhették a verseny állását.
Habár mindkét verseny közel három órát tartott, rendkívül izgalmasra sikeredett, a gyerekek és az őket kísérő tanítók, tanárok, szülők végig nagyon jól szórakoztak. Ízelítőként például becslés kategóriában a diákok meg kellett saccolják, hogy hány centiméter magas a Márton Áron Főgimnázium dísztermében levő fából készült kereszt (10 pont), vagy arra kellett választ adjanak, hogy hány darab 50 banis van egy körbehordozott dobozban (25 pont). Legérdekesebbnek a következő, 25 pontos feladat bizonyult:
Öt – különböző korú – kalóznak összesen 100 aranypénze van.
A pénzt a hajójukon a következőképpen osztják el: a legidősebb kalóz javaslatot tesz az érmék szétosztására, és MINDEN kalóz (beleértve a legidősebbet is) szavaz a javaslat ellen vagy mellett. Ha a kalózok legalább fele mellette szavaz, akkor az érméket így fogják elosztani. Ellenkező esetben a javaslatot tevő kalózt kihajítják a hajóból és kezdődik minden elölről a megmaradt kalózokkal.
Mivel a kalózok vérszomjasak, ha egy kalóz ugyanannyi érmét kap akkor is, ha egy javaslat mellett vagy ellen szavaz, akkor ő a javaslat ellen fog szavazni.
Feltéve, hogy mind az öt kalóz okos, racionális, mohó, és nem akar meghalni, hogyan osztják szét a pénzt?
A feladatokat kezelő programot kifejezetten a SimpleX Egyesületnek fejlesztette egy informatikai cég. Ez egy webes alkalmazás, bármilyen típusú kvíz létrehozására és kezelésére.
Habár a legfontosabb az volt, hogy a gyerekek matekezéssel, együtt gondolkodással, és ezáltal szórakozva töltötték a napot, minden versenyen vannak legtöbb pontot elérő csapatok.
Ők a következők:
Délelőtt (nagyok):
I. díjas a Nekünk NEM Mind1 nevű csapat: Egri Csongor (IX. o.), Kozman Botond, Márton Vazul, Péter István, Rancz Máté (X. o.)
II. díjas a Mi csak az ingyen sörért jöttünk nevű csapat: Cseke Alpár, Iarca Nándor, Rancz Bálint, Szabó Bence, Tankó-Gábor Tihamér (XII. o.)
III. díjas az R-WIN nevű csapat: Dániel-Toró Balázs, Elekes Csaba, Erdély Bálint, Mihály Szabolcs, Szőke Tamás (XII. o.)
A középiskolások által délelőtt választott feladatok:
Délután (kicsik):
I. díjas a József Attila és Kiss Ferenc Általános Iskolák Tematikus Matematikusok nevű közös csapata: Lázár Botond, Mátyás András, Ördög Kinga, Péter Ákos, Szabó Balázs (VIII. o.)
II. díjas a Nagy István Művészeti Középiskola Öt a kövön nevű csapata: Balázs-Bécsi Júlia, Benedek Márton, Heron Kincső, Lukács Sándor, Páll Ákos (V. o.)
III. díjas a Kiss Ferenc Általános Iskola Matek(k)ecskék nevű csapata: Antal Armand (V. o.), Antal Hunor (IV. o.), Gál Fanni (VI. o.), Horvát Ágota (V. o.), Sándor Ákos (IV. o.)
Az általános iskolások által délután választott feladatok:
Érdekes, hogy a középiskolások sokkal inkább kockáztattak, mint a kicsik, elválasztották az összes nehéz (20 és 25 pontos) feladatot. A kicsik óvatosabban játszottak, ők inkább a 10 és 15 pontos feladatokra utaztak.
Az eredményhirdetést követően érkezett a – már hagyományossá vált – SimpleX torta, amiből még repeta is jutott kicsiknek nagyoknak egyaránt.
A már hetedik éve az egész Csíki-medencére kiterjedő matematikai tehetséggondozó szakkörök, és ez a rendezvény nem jöhetett volna létre a következő emberek nélkül (zárójelben az évfolyam, akikkel idén foglalkoztak): Páll R. Olga (IV. osztályosok), Zsombori Gabriella (V. osztályosok), Tamási Csaba (VI. osztályosok), Csata Lili (VII. osztályosok), valamint Csapó Hajnalka (VIII. osztályosok).
Sok IX-XII.-es, Márton Áron Főimnáziumban tanuló diák vállalt idén is önkéntes munkát, hogy a rendezvény olajozottan működjön. Ők felváltva, egész nap segítették a gyerekeket és bennünket. Ezúton is nagyon szépen köszönjük nekik munkájukat!
Köszönjük András Szilárdnak a tanév során nyújtott szakmai segítséget, Dénes Margitnak a kicsik kvízének lebonyolításában nyújtott segítségét, a kísérő tanároknak, szülőknek pedig azt, hogy együtt tölthettük ezt a szép, tartalmas napot.
Szülinapi rendezvényünknek méltóbb helyszíne nem is lehetett volna, mint a Márton Áron Főgimnázium díszterme. Ezúton is köszönjük az iskola vezetőségének, hogy ismét rendelkezésünkre bocsátotta a tanév során szakköreinknek a tantermeket, illetve nyitó és záró rendezvényünkön a dísztermet.